Najpierw o tym gdzie się odbywa zgłoszenie budynku oraz jakich dokumentów do tego potrzebujemy.
Aby zgłosić taki dom musimy się udać do starostwa powiatowego, będziemy tam potrzebowali następujących dokumentów:
1. Zgłoszenie o zamiarze przystąpienia do budowy wolnostojącego parterowego budynku do rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35m2 . Trzeba go pobrać ze strony internetowej swojego starostwa.
2. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ( załącznik b3 )
3. Szkic sytuacyjny działki z zaznaczonym obiektem.
4. Opis planowanych robót budowlanych .
5. Ewentualne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
Takie zgłoszenie jest zwolnione z opłaty skarbowej.
Kiedy możemy przystąpić do budowy?
Do wykonywania robót budowlanych możemy przystąpić, jeśli w przeciągu 30 dni nie otrzymaliśmy żadnego sprzeciwu (tzw. "cicha zgoda") . Należy pamiętać że nie możemy zacząć budowy później niż 3 lata od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia. Zgłoszenia dokonujemy oczywiście nim zaczniemy prace budowlane.
Uwaga, jeśli dostaniesz sprzeciw możesz się od niego odwołać do organu wydającego decyzje w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Jak powinny wyglądać nasze dokumenty?
Opis planowanych robót to tak naprawdę kilka zdań, oto przykład:
Budynek do rekreacji indywidualnej o wymiarach 7 na 5 budowany w technologii szkieletowej. Położony na działce ( tu numer działki ) oddalony od sąsiadującej działki ( numer działki sąsiada ) o X metrów. Oddalony od ulicy znajdującej się na działce XX o X metrów (Oddalenie od istniejącego ogrodzenia działki o X metrów. Budynek parterowy z dachem dwuspadowym.
Szkic sytuacyjny działki wraz z naniesionym budynkiem, można wykonać w programie takim jak Kazaplan. Umiejscowienie budynku na działce zaznaczyć można na mapie, którą możesz uzyskać w Wydziale Geodezyjnym Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miejskiego. Otrzymanie mapki wiążę się z opłatą w kwocie ok. 30zł. Zaznacz obiekt na mapie kolorem czerwonym ( 1mm = 1m w rzeczywistości) Pamiętaj że budynek musi znajdować się w oddaleniu 4 metrów od innych działek.
Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów udaj się do Starostwa Powiatowego - Wydział Architektury. Upewnij się że masz przy sobie akt własności, dowód osobisty, mapkę z oznaczeniem budynku, oraz wypełniony wniosek.
POWODZENIA :)
Komentarze
Prześlij komentarz