3 marca 2020r. prezydent podpisał ustawę która zmieniła prawo budowlane. Nowe przepisy obowiązują nas od 19 września 2020r. Ale co tak naprawdę się zmieniło?
W nowym prawie budowlanym zmienił się wykaz obiektów, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. M.in zwolniono z obowiązku uzyskania pozwolenia przydomowe tarasy naziemne o pow. zabudowy do 35m2. oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę.
Ale co z domami, czy można postawić dom bez zezwolenia na budowę?
Okazuje się że tak. Zgodnie z art. 29 prawa budowlanego, nie będziemy zmuszeni do uzyskania pozwolenia na budowę kiedy chcemy postawić wolno stojący budynek mieszkalny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której został zaprojektowany. Nie będziemy także potrzebowali pozwolenia jeżeli chcemy zbudować parterowy budynek do rekreacji indywidualnej, który będzie przeznaczony do okresowego wypoczynku. Jest jednak haczyk liczba takich obiektów nie może przekraczać jednego na każde 500m2 działki. Oprócz tego ich powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35m. Należy także pamiętać o tym, że taki budynek wymaga zgłoszenia.
Jakie warunki musi spełniać budowa budynku bez pozwolenia?
1.Powierzchnia budowli nie może przekraczać 35m2, należy brać tutaj pod uwagę, że liczy się tutaj cała powierzchnia wraz ze ścianami i elewacją, nie tylko powierzchnia wewnątrz budynku.
2.Planowany dom musi być domem wolnostojącym.
3.Na powierzchni 500m2 nie można wybudować więcej niż jednego domu.
4.Dom musi być budynkiem parterowym, możemy mieć poddasze, ale nie może być przystosowane do celów mieszkalnych.
W następnym poście napisze jakie czynności należy podjąć przed rozpoczęciem takiej budowy.


Komentarze
Prześlij komentarz