Przejdź do głównej zawartości

Co Powinien Zawierać Projekt Budowlany Domu

 

Co powinien zawierać projekt budowlany domu?





Projekt domu to nie tylko jego bryła i rozkład pomieszczeń, ale również szereg wymiarów, oznaczeń i zapisów, niezbędnych do oceny tego, czy dany projekt budowlany domu jest zgodny z przepisami. Dopiero na tej podstawie może być wydana cicha zgoda na budowę. 

W każdym projekcie powininny się znaleźć :


  • opis techniczny obiektu budowlanego,
  • rzut parteru,
  • rzut fundamentów,
  • rzuty elewacji,
  • rzut więźby dachowej,
  • rzut połaci dachu.

Co powinien zawierać opis techniczny?

Pewnych informacji na temat budynku nie da się przekazać za pomocą rysunku - zgodnie z polskimi przepisami każdy projekt aspirujący do wydania pozwolenia na budowę posiadać powinien część pisemną - czyli opis techniczny. Czym on jest i co powinien zawierać?

 

Część tekstowa projektu architektoniczno-budowlanego powinna przybliżać wykonawcom pewne parametry i funkcje poszczególnych części obiektu. Informacje powinny być kompletne, ale podane w sposób klarowny i przejrzysty - to ułatwi później tobie pracę na budowie, dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, nie rozmyślając nad tym o co ci chodziło kiedy robiłeś projekt.



Kwestie ogólne i wizualne


Co takowy opis powinien zawierać? Przede wszystkim to, co ogólnie charakteryzuje obiekt budowlany - czyli dane na jego temat, inwestora, projektanta, wykonawcę oraz adres. Początkowa część musi określać funkcję, jaką budynek będzie pełnił - na przykład mieszkalną jednorodzinną, użyteczności publicznej czy służby zdrowia. Nie mniej ważna staje się tutaj również forma architektoniczna - jest ona co prawda widoczna na rysunkach, jednak niekiedy zwięzłe opisanie jej pozwala znacznie bardziej zrozumieć zalecenia projektanta i efekt, który pragnie on uzyskać - architekt nie przebywa przecież na budowie non stop, aby odpowiadać na wszystkie, nawet najmniejsze pytania wykonawców. Im więcej określi on zawczasu, tym lepiej.

 


Część techniczna


Następna część opisu staje się jeszcze bardziej techniczna. Określa się tutaj podstawowe dane gabarytowe takie jak powierzchnię działki, zabudowy, kubaturę obiektu, bilans powierzchni. Następnie przychodzi czas na rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe, czyli określenie wszystkich elementów od ogółu do szczegółu - fundamentów, ścian, stropów, kominów, dachów, różnych typów izolacji - pionowej i poziomej. Ważne staje się również wykończenie - stolarka okienno-drzwiowa, podłogi, pokrycie ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Na końcu przechodzi się do scharakteryzowania instalacji, kwestii przeciwpożarowych, warunków gruntowych i charakterystyki energetycznej.


To tak ogólnie o projekcie budowlanym, jutro pochylimy się nad przygotowaniem zgłoszenia budowy, wrzucę przykładowe zgłoszenie czyli wniosek o zgłoszenie oraz rysunki budynku. To do napisania👋.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przykładowy wzór wniosku domku na zgłoszenie

 Cześć jak obiecywałem, dziś wrzucam przykładowy wzór zgłoszenia. Jest to wzór zgłoszenia budynku gospodarczego, ale wygląda bardzo podobnie, a w zasadzie tak samo jak domku do rekreacji indywidualnej :)  Pamiętaj o podpisaniu wszystkich rysunków oraz wniosku :) Do napisania za tydzień 👋  

Zgłoszenie budowy garażu przykład ( blaszak )

 Cześć dzisiaj przykład zgłoszenia budowy garażu. Nie zapomnij podpisać wszystkich rysunków oraz wniosku :) Do napisania 👋

Zgłoszenie domu 35m2