Na podstawie zgłoszenia możesz wybudować wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej, rozumiany jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.
Budowa na działce mniejszej niż 500m2 jest możliwa jedynie za pomocą uzyskania pozwolenia na budowę.
Formalności związane z budową domu letniskowego - od czego zacząć?
Jeżeli działka znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – sprawdź jakie są zapisy w owym planie: czy na danej działce możesz w ogóle wybudować taki rodzaj budynku jakim jest budynek rekreacyjny, jeżeli możesz budować taki budynek, to należy sprawdzić czy są względem niego jakieś wymagania. Może się okazać, że na przykład nie można budować budynków wyższych niż 6 metrów, gdyż plan stawia w tym zakresie określone wymagania: wysokość budynku max. 6 metrów (to oczywiście tylko przykład – w różnych planach mogą być różne zapisy na ten temat).
Jeśli zaś dla działki nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego prawdopodobnie będzie Ci potrzebna decyzja o warunkach zabudowy. Musisz się więc dowiedzieć się w starostwie (tam gdzie będzie składane zgłoszenie) czy do budynków budowanych na podstawie zgłoszenia wymagają decyzji o warunkach zabudowy. Możesz też o to spytać w urzędzie gminy (miasta) – czyli organie wydającym takie decyzje.
Przygotowanie zgłoszenia budowy domu letniskowego krok po kroku
1. Rysunki
Musisz sporządzić rysunki/szkice budynku (rzut, elewacje), a także rysunek pokazujący usytuowanie budynku na działce. Ten ostatni warto zrobić na kopii mapy ewidencyjnej lub zasadniczej (taką mapkę możesz uzyskać w wydziale geodezji). Rysunki powinny zawierać wymiary budynku, jego odległość od granic działki i innych charakterystycznych obiektów (np. innych budynków na Twojej działce i działkach sąsiednich). Rysunki oraz rzuty budynku możesz wykonać w Kazaplanie tutaj link: (Kazaplan)
2. Wniosek
W zgłoszeniu należy:
– podać miejscowość i numer działki (działek), na której budynek będzie się znajdował;
– opisać budynek – wskazać z jakich materiałów będzie wybudowany, określić jego parametry – m.in. powierzchnia zabudowy (liczona po obrysie ścian zewnętrznych), wysokość, kąt nachylenia dachu;
Jeśli działka znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym określono wskaźniki zabudowy konieczne może się okazać wskazanie w zgłoszeniu takich parametrów jak powierzchnia zabudowy pozostałych budynków na działce, powierzchnia terenów utwardzonych i zielonych działki, powierzchnia samej działki.
– określić termin rozpoczęcia prac;
3. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
Wzór wrzucę za tydzień :)
Może się okazać, że oprócz ww. dokumentów będą potrzebne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
To tyle na dziś jutro wrzucę przykładowe rysunki domu, wzór zgłoszenia, i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością. Do napisania👋.
Komentarze
Prześlij komentarz